Data wpisu Opis
31/12/2012 Statystyka parafialna za rok 2012 przedstawia się nastepująco: udzielono 45 chrztów; do I Komunii św. przystapiło 45 dzieci; do sakramentu bierzmowania 28 osób; sakrament święceń: 1 (OFM); sakrament małżeństwa przyjęło 10 par, w tym kontordatowych ślubów było 6; zmarło 108 osób, w tym 35 bez sakramentu namaszczenia chorych ( częściowo nie wiadomo); 1 alumn w Seminarium diecezjalnym w Opolu; 1 siostra zakonna; nikt w tym roku nie wystąpił z kościoła. W parafii działają nastepujące wspólnoty: Grupa misyjna, grupa charytatywna, Koło Radia Maryja i Telewizji Trwam, Odnowa w Duchu Świętym,Żywy Różaniec, Dzieci Maryi, Liturgiczna Słuzba Ołtarza.
27/12/2012 W tegorocznym europejskim spotkaniu młodych w Rzymie uczestniczyły cztery dziwczyny z parafii: Jagoda Komarzyniec, Anna Gwadera, Karolina Lindner i Agata Popielarczyk. Wyjazd na spotkanie z Gliwic nastapił w dn iu 27 grudnia i po około dwudziestu godzinach wszyscy dotrali do Stolicy Piotrowej. Tam w małych grupach zostali podzieleni do różnych parafii. Każdy uczestnik na miejscu otrzymał tez plan spotkań. Każdego dnia rano była modlitwa w goszczących kościołach, spotkanie w międzynarodowych małych grupkach dzielnia. W godzinach południowych wydawano posiłek obiadowy. W poszczególne dni zwiedzano muzea. Wieczorem była wspólna modlitwa połączona z czuwaniem (codziennie w innym kościele). W noc sytwestrową około godziny 23.00 zgromadzeni w kościołach uczesniczyli w adroracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie. O północy podziwiano sztuczne ognie i lampiony i składano sobie życzenia szczęśliwego Nowego Roku. Podczas pobytu ziwdzano najważniejsze zabytki rzymskie: koloseum, Łuk Triumfalny, Forum Romanum, Kapitol, Panteon i cztery bazyliki.
23/12/2012 Parafianie zostali zaproszeni w niedziele 23 grudnia o godz. 17:45 na nieszpory, podczas których wszyscy podzielili się opłatkiem.
20/12/2012 W czwartek 20 grudnia na spotkaniu Opłatkowym i wigilijnym spotkali się: Liturgiczna Słuzba Ołtarza i Dzieci Maryi wraz z opiekunami: ks. Arturem i ks. Pawłem.
20/12/2012 W czwartek 20 grudnia w pięciu kościołach gliwickich odbyła sie kolejny raz tzw. noc konfesjonałów. Na penitentów czekali księża w kościele katedralnym św. Apostołów Piotra i Pawła, w kościel Ducha Świętego w Gliwicach - Ostropie - naszym kościel Matki Kościoła na osiedlu Sikornik, MB Kochawińskiej na osiedlu Kopernik oraz w kościele Chrystusas Króla.Dyżury w konfesjonałach trwały od 20.00 do północy. W naszym kościele przez ten cały czas odbywała się adoracja Najśw. Sakramentu, a co godzinę prowadzone było rozważanie dotyczące sakramentu pokuty. Przed kofesjonałami zawsze stały kolejki osób czekających na spowiedź. Bardzo wiele osób podkreślało, że z różnych powodów nie mogli wyspowiadać się w ciągu dnia i ta okazja jest dla nich bardzo dobra a kapłani spowidający podkreślali, że dobry jest pomysł na noc konfesjonałów.' Wydarzenie 'Noc konfesjonałów' miała miejsce w dolnym kościele w czwartek od godz. 20:00 do 24:00; po nabożeństwie pokutnym odprawionym o godz. 20:00 odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Była też możliwość rozmowy z kapłanem w tzw. konfesjonale otwartym. Można było wysłuchać konferencji na temat sakramentu pokuty i pojednania (powtarzanej o pełnej godzinie) oraz poprosić o modlitwę wstawienniczą.
17/12/2012 W poniedziałek 17 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe i wigilijne Żywego Różańca i Koła Przyjaciół Radia Maryja i TV Trwam. Gościem tego spotkania był jak co roku biskup Gerard Kusz.
16/12/2012 W niedzielę 16 grudnia o godz. 15.00 na Mszy św. spotkali sie chorzy i osoby starsze z parafii. Natępnie w auli domu parafialnego oglądali jasełka w wykonaniu dziec z Przedszkola Miejskiego nr 41 i podjęci zostali poczęstunkiem przygotowanym przez sponsorów, Państwa Żbikowskich; ciasta na tę okazję upiekły Panie z Caritasu.
08/12/2012 W sobotę 8 grudnia br. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, do grona dzieci Maryi wprowadzono nowe kandydatki.
03/12/2012 Tegoroczne roraty od 03 grudnia przżywano ze świadkaimi wiary, którzy bezwarunkowo oddali swoje życie Panu Bogu, za światłem poszli w ciemno. Uczestnicy rorat poznawali drogę wiary wielkich świętych doktorów Kościoła, ale także świętych rodziców i święte dzieci. W ostatnim dniu pod wizerunkiem świętych na dekoracji roratniej dzieci umieściły swoje fotografie na znak gotowości pójścia w ciemno za światłem, czyli Jezusem.
02/12/2012 W I Niedziele Adwentu do Liturgicznej Słuzby Ołtarza dołączyło czterech kandydatów na ministranta. Chłopcy sprawdzaja się w różnorodnych dziedzinach zycia codziennego. Ministranci sa dobrymi kolegami, uprawiją razem sport, jeżdżą na wycieczki, maja wspólne pasje. Nowymi kandydatami zostali: Rafał Ogryzło, Christian Sanguedolce, Maciej Wasilewski i Maciej Zauder.
25/11/2012 O. Paweł Gużyński, dominikanin, wygłosił słowo Boże - będące zwiastunem przyszłorocznych misji parafialnych - w niedzielę 25 listopada.' Spotkanie z O. Pawłem odbyło się o godz. 16:30; była sposobność zadania pytań, m. in. jakie są nasze oczekiwania wobec misji parafialnych.
11/11/2012 W niedzielę 11 listopada, podczas mszy św. o godz. 9.00 parafianie obochodzili 19 rocz. poświęcenia kościoła, dziekując Bogu za fundatorów, ofiarodawców, dobrodziejów i wszystkich zatroskanych o sprawy parafialne.
21/10/2012 Praktyki niedzielne 'Dominikantes' w niedzielę 21 października: we Mszach św. uczestniczyło 2478 osób; Komunię św. przyjęło 1198 osób.
20/10/2012 Osoby w jesieni życia i chore zostały zaproszone do udziału w Mszy św., która była celebrowana w ich intencji w sobotę 20 października o godz. 9:30; po niej wszystkich zaproszono na okolicznościowe spotkanie przy stole w domu parafialnym.
13/10/2012 Jak co roku w sobotę 13 października odbyła sie pielgrzymka Róż Różańcowych do Bazyliki MB Pokornej w Rudach. Przewodnikiem duchowym pielgrzymów był ks. Paweł Macierzyński, wikariusz. Po powitaniu przez kustusza bazyliki i modlitwie różańcowej, odprawiona została Mszaśw., której przewodniczył biskup Gerard Kusz. Myślą przewodnia homilii wygłoszonej przez biskupa było: byśmy sie nie lękali i znaleźli łąskę u Boga, bo u Boga nie ma nic niemożliwego'. W samo południe zostaliśmy poczęstowani kawą i ciastkiem oraz była okazja do zwiedzania Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego. Obecne w tym czasie w Rudach Siostry Loretanki z Warszawy zapoznały pelgrzymów z postacia Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca w 1822 r. Po modlitwie różańcowej, Koronce do Bożego Miłosierdzia ze śpiewem - w drogę powrotną - autokarem pielgrzymi wrócili na Sikornik.
11/10/2012 W czwartek 11 października br. w 50 rocz. otwarcia II Soboru Watykańskiego (z inicjatywy papieża Bendykta XVI) rozpoczął sie w całym Kościele katolickim - Rok Wiary (zakończy się 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla). To dzień, kiedy upłaynie 20 lat od opublikowania Katechzmu Kościoła Katolickiego, teksu promulgowangego przez Jana Pawła II. Rok Wiary do zaproszenie do rachunku sumienia, by sobie uczciwie odpowiedzieć, co uczyniliśmy z darem wiary. To odnowienie w sobie przezywania Eucharystii, która sprawowana jest dla uczczenia Boga, by zyskać Jego wspracie; odnowienie naszego podejścia do Sakramentów św., które są źródłem nadprzyrodzonej łaski; to przywrócenie rytmu modlitwy każdego dnia, na początek dnia i na jego zakończenie; potrzeba większego uwrażliwienia na chleb powszedni, by wezwać Dawcę wszelkiego dobra przed posiłkami; znakiem przezywania wiary będzie uporządkowanie języka, wypowiadanych słów i ocen, by nie bluźnić Bogi i Go nie obrażać; nich na nowo wartościa będzie świadczenie miłosierdzia.
10/10/2012 Kurs Alfa, otwarta dla każdego młodego szansa poznania lub pogłębienia wiary chrześcijańskiej w swobodnej i przyjaznej atmosferze oraz przystępnej formie rozpoczął się w środę 10 października o godz. 19:15.
07/10/2012 Koncert Uwielbienia Jezusa Chrystusa odbył się w naszej parafii w niedzielę 7 października o godz. 16:00.
06/10/2012 W sobotę 6 października obyła sie Pielgrzymka Caritas do Sanktuarium MB Pokornej w Rudach. Uczestniczyli w niej członkowie parafialnego Zespołu caritas i wolnotariusze.
20/09/2012 Na Pielgrzymkę drogami św, Jakuba w dniach 20 września do 4 października wyruszył pieszo parafialnin Jerzy Joneczko. Droga św, Jakuba - Camino de Santiago - to średniowieczny szlak pielgrzymkowy do grobu św. Jakuba, Apostoła, zwanego Starszym.
14/09/2012 W nocy z piątku na sobotę (14-15 września) młodzież Diecezji gliwickiej pielgrzymowała dobazylki w Rudach, by tam rankiem oddać pokłon Matce Bożej Pokornej. Młodzi piegrzymi wyruszyli o północy z modlitwa różańcowa do pierwszego przystanku w kościele w Ostropie. Tam odbyła się Adoracja Najśw. Sakramentu, a po nabożeństwie przy ognisku można było sie ogrzać i posilić drożdżówką i gorącą herbatą. Po nabraniu sił młodzież wyruszyła na dalszy piegrzymi szlak, po drodze zatrzymując sie jeszcze w kościele w Smolnicy i w Pilchowicach.Głównym punktem rudzkiego spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Jana Kopca.
09/09/2012 W niedzielę 09 września podczas Mszy św. o godz. 9.00 odbyły się dożynki. Modlono sie w intencji rolników i działkowiczów z podziękowaniem za tegoroczne żniwa. Działkowicze z tej okazji przygotowali w kościele wystawę warzywno-owocową.
31/08/2012 Z końcem sierpnia br. nastąpiła zmiana wikariusza w naszej parafii. Ks. Artura Chwaszczę, który był z nami od 29 sierpnia 2011 r., zastąpił ks. Artur Barnaś. Ks. Artur Chwazcza poprzez przygotowanie do misji w Warszzawie, przygotuje się do posługi misyjnej w Boliwii. W parafii troszczył się o Liturgiczna Służbe Ołtarza, opiekował się Kołem Przyjaciół Radia Maryja oraz prowadził spotkania dla młodzieży. Ks. Artur Barnas jest neoprezbiterem pochodzącym z parafii pw. Bożego Ciała w Bytomiu - Miechowicach.
19/08/2012 Pielgrzymka niewiast do Sanktuarium Maryjnego w Piekarach Śl. odbyła się w niedzielę 19 sierpnia.
16/08/2012 XX Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się w dniach 16-18 sierpnia. Mieszkańcy z Osiedla Sikornik w wiekszości pielgrzymowali w grupie żółtej. Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w gliwickiej katedrze, podczas której słowo Boże wygłosił ks. biskup Jan Kopiec. Po Mszy św. ze śpiewiem na ustach pielgrzymi wyruszli na patniczy szlak. Każdego dnia odprawiana była Msza.sw, rozważano modlitwę różańcową, odmawiano koronkę do Bożego Miłosierdzia, śpiewano Godzinki ku czci Niepokalanej i Anioł Pański. Każdego dnia wygłaszane były konferencje na tematy roli Kościoła w dzisiejszym świecie. W piątek pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Sił do pielgrzymowania dodawało serdeczne przyjęcie przez mieszkańców miejscowości, przez które szła Pielgrzymka. W sobotę o godz. 14.00 na Jasnogórskich Błoniach Mszę św. dziękczynną odprawił ks. biskup Gerard Kusz. Pielgrzymi dziekowali Bogu i Jego Matce za szczęśliwe dotarcie do celu i łaski udzielone w czasie pielgrzymowania.
22/07/2012 Błogosławieństwo kierowców i poświęcenie wszelkich pojazdów - z okazji dnia św. Krzysztofa, patrona kierowców miało miejsce w niedzielę 22 lipca po Mszy św. wieczornej; po błogosławieństwie kierowcy złożyli dar pieniężny na misyjne środki transportu, zgodnie z ideą Stowarzyszenia na Rzecz Misyjnych Środków Transportu, jako podziękowanie Bogu - '1 grosz za 1 km przejechany bezpiecznie bez wypadku'.
08/07/2012 Pielgrzymka Koła Przyjaciół Radia 'Maryja' i Telewizji 'Trwam' na Jasną Górę oraz sympatyków odbyła się 8 lipca.
30/06/2012 Na kolonie letnie organizowane przez Parafię 55 osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami wyjechała do Ośrodka Rekolekcyjnego Caritas w parafii św. Michała Archanioła w Kołobrzegu-Podczelu. Ośrodek znajduje się w odległości około 5 km od Kołobrzegu i ok. poł km od morza. Na terenie znajduje sie ogród z placem zabaw i wiatą.Zaplanowano dla dzieci wiele atrakcji. Duchową opiekę sprawuje ks. Paweł Macierzyński.
16/06/2012 W uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w sobotę 16 czerwca do Dzieci Maryi zostało przyjętych siedem kandydatek. Dziewczynki, które w tym roku przyjęły Pierwszą Komunię św., zdecydowały się na podjęcie tej wymagającej służby.Czeka je około pół roku próby, sprawdzającej ich wytrwałość,sumienność i szczerość intencji służenia Matce Bożej, zanim zostaną w pełni uznane za godne słuzby mariańskiej.Nowo przyjęte kandydatki to: Magda Zajączkowska, Agata Olszówka,Marta Broja, Natalia Burian, Julia Andryszak,Anna Bętkowska, Maria Bocheńska.
15/06/2012 W dniach 15 - 17 czerwca gościł w naszerj parafii o. Joseph Vadakkel MCBS z Indii, ze zdromadzenia Misjonarzy Najświętszego Sakramentu. O Joseph wygłosił w naszej parafii trzydniowe rekolekcje na temat ' Uzdrowienia przez Eucharystię'. Wygłosił siedem konferencji, w których przekazywał świadectwo jak uczynić Jezusa niewyczerpanym źródłem siły i otuchy. Mówił, że w Eucharystii ukryta jest prawdziwa moc uzdrawiania i uwalniania, a Eucharystia może przemieniać trudne strony naszego życia i byc niewyczerpanym źródłem naszej radości.Był tez czas na adorację Najświętszego Sakramentu. Każdego dnia o. Joseph posługiwał indywidualną modlitwą wstawienniczą w intencji osób potrzebujących uzdrowienia duchowego i fizycznego. W rekolekcjach wzięło udział około 200 osób.
03/06/2012 Po okresie przygotowania, w niedziele 03 i 10 czerwca podczas Mszy św. celebrowanych o godz. 9.00, uroczyście w posługę lektorek i lektorów zostało wprowadzonych 21 kobiet i 5 mężczyzn. Będą oni przedstawiać we wspólnocie eucharystycznej intence podczas modlitwy wiernych. Sześcioro z nich będzie także psałterzystami. Są to: Bieniek Monika, Bocheński Mariusz, Burzyńska Lucyna, Daniel Brata, Gwozek Anna i Gwozdek Krzysztof, Jasińska Marianna, Kocur Magdalena, Lewandowski Janusz, Lipczyńska Aleksandra, Łysko Alicja, Mazur Ewa, Mazur Edward i Mazur Gabriela, Miazgowicz Alicja, Skiba-Mosur Wanda, Mrówka Ilona, Okoń Magdalena, Pniowska Dorota, Polanecki Marcin, Sedlaczek Bożena, Skwara Izabela, Spytek-Stankiewicz Magdalena, Tomaszewska Anna, Wątorska Anna, Wesołowska Maja.
03/06/2012 W niedzielę 03 czerwca odbyło się przyjęcie do grona ministrantów pięciu chłopców, którzy jako kandydaci uczestniczyli w rocznym kursie przygotowującym, podczas którego uczyli sie posługi przy ołtarzu. Każdy z kandydatów zaliczył egzamin z teorii na poziomie Ministranta. Do Liturgicznej Służbu Ołtarza zostali przyjęci: Maksymilian Broja, Maciej Gwadera, Bartłomiej Gwozdek, Michał Złuchowski i Radosław Żukowski.
02/06/2012 Festyn parafialno - osiedlowy odbył się w sobotę i niedzielę 02 i 03 czerwca. W czasie Festynu były zorganizowane, konkursy rodzinne, zawody sportowe, zjazdy dla dzieci w dmuchanym zamku oraz wspaniała muzyka, przy której wszyscy świetnie się bawili. Sobota upłynęła z młodzieżą z MDK, w niedzielę dominowały zabawy z dziećmi i rodzinami. Szczęśliwicy konkursu lizakowego otzryamali nagrody w postaci sprzętu AGD, kina domowego i sprzętu relaksacyjnego. Dzień zakończyła zabawa teneczna dla wszystkich Gwiazdą Festynu był kabaret 'Hanysy po nowemu'.
02/06/2012 W sobotę 02 czerwca późną nocą, grupa młodych pod opieką ks. Pawła udała się poraz kolejny na Lednicę. Tego roku temat spotkania dotyczył zarówno miłosaierdzia Bożego jak i miłości w relacjach międzyludzkich. Z samego rana grupa uczestniczyła w jutrzni w katedrze gnieźnieńskiej. Około południa wszyscy przybyli na pola lednickie, aby wziąć udział w próbie tańcai śpiewu.. Po południu była modlitwa koronki do bozego Miłosierdzia, konerencja i kilka świadectw.. Wieczorem odprawiona była Eucharystia i adoracja Najśw. Sakramentu. Na zakonczenie spotkania wszyscy przechodzili przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia.
27/05/2012 W niedzielę 27 maja w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii o. Tobiasz celebrował prymicyjną Mszę św. W poniedziałek odpustowy święta NMP Matki Kościoła głosił słowo Boże i udzielał błogosławieństwa prymicyjnego. O. Tobasz przygotowuje się do wyjazdu na misje do Australii.
27/05/2012 W sobotę 19 maja w kościele pw. św, Franciszka z Asyżu w Krakowie - Bronowicach nasz parafianin diakon Tobiasz Tomasz Szczepaniak przyjął sakrament święceń z rąk biskupa Grzegorza Rysia.
20/05/2012 W niedzielę 20 maja podczas Eucharystii sprawowanej przez ks. Proboszcza o godz. 9.00, po rocznym przygotowaniu - 45 dzieci klas drugich uczestniczyło po raz pierwszy w pełni w Mszy św.
14/04/2012 Piętnastoosobowa grupa młodziezy z Parafii wraz z ks. Arturem uczestniczyła w 4. Paschalnym Święcie Młodych, organizowanym przez parafię pw. Trójcy Świętej w Bytomiu. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 13 kwietnia o godz. 20.00 w kościele Świętej Trójcy konferencją prowadzoną przez ks. Łukasza Kniecia, wikariusza z Raciborza. Po konferencji świadectwo swojego powołania opowiedział diakn z Międzydiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego z Opola, siostra Andrzeja ze Zgromadzenia Służebnic NSPJ z Bytomia i ojciec rodziny z parafii Świętej Trójcy.Po krótkim spotkaniu w kawiarence parafialnej młodzież uczestniczyła w nabożeństwie prowadzonym przez młodych ze Szkoły Nowej Ewabgelizacji z Bytomia i adoracji Najświętszego Sakramentu. Była okazja do przyjęcia Sakramentu Pokuty i Pojednania. Mszy św. przewodniczył ks. Damian Trojan, wikariusz miejscowej parafii i organizator spotkania, Słowo Boże wygłosił ks. Piotr Dyduch, wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bytomiu i duszpasterz młodzieży dekanatu bytomskiego. W koncelebrze byli: ks. Damian Cisło, wikariusz z parafii sw. Barbary w Bytomiu i ks. Artur. Po Mszy św. w ogrodzie 'farskim' odbyło się grilowanie.Około godz. 3.00 po północy w kościele młodzież miejscowej parafii przedstawiła spektakl pt. 'Zraniony pasterz'. Później w domu katechetycznym był czas na karaoke i turnieje: tenisa stołowego oraz piłkarzyków. Spotkanie zakończyło się o godz. 6.00 rano wspólnym tańcem belgijskim na placu przy kościele.
30/03/2012 W piątek 30 marca w późnych godzinach wieczornych odbyła się ulicami osiedla - Droga Krzyżowa dla wszystkich mieszkańców. Pogoda nie była zachęcająca do opuszczenia ciepłych mieszkań; deszcz, wiatr i ziąb, ale ludzie chcieli uczestniczyć w tej drodze Chrystusa i modlić się w intencjach, z którymi przyszli i wyruszyli w drogę. Rozważania do Drogi Krzyzowej przygotował ks. Proboszcz.
28/03/2012 Rekolekcje parafialne seniorzy i ludzie chorzy przeżyli w środę 28 marca. Rekolekcjonista, ks. Józef Kara, Mszą św. i nauką poprzedził spotkanie seniorów na posiłku zorganizowanym przez sponsorów Państwa Żbikowskich z racji Świąt Wielkanocnych. Ksiądz Józef w nauce porównał seniorów do skarbów Kościoła, którzy jak starzec Symeon i prorokini Anna, powinni przyjmować swoją sytuację z pogodą ducha, wierząc, że Bóg o każdym z nas pamięta jak o swoim dziecku. Posiłek przygotowany na spotkanie składał się z żurku z jajkiem, kiełbas i różnych innych wędlin, ciast i herbaty. Zebrani odmówili dziesiątek różańca za organizatorów i sponsorów spotkania. Seniorzy podziękowali ks. Proboszczowi za pamięć, modlitwy i troskę o seniorów i odśpiewali radośnie piosenkę pt. 'Życzymy, życzymy...
25/03/2012 W dniach 25 - 29 marca w parafii trwały rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Józef Kara. Tematem nauk była wiara,którą mamy wyznawać i bronić w każdej sytuacji w naszym życiu, w rodzinie, w pracy i w życiu społecznym. Mamy przylgnąć do Chrystusa, a kontakt z Bogiem utrzymywać poprzez modlitwę i Eucharystię.
12/03/2012 W poniedziałek 12 marca podczas Mszy św. o godz. 18.00 ks. biskup senior Jan Wieczorek odprawił Mszę św., podczas której udzielił Sakramentu Bierzmowania zgromadzonej młodzieży, przygotowanej podczas trzyletniego cyklu formacyjnego. Bierzmowanych było 28 osób.