Data wpisu Opis
31/12/2015 Na zakonczenie roku kalendarzowego - starego roku odprawiona została Msza św. o godz. 17.00 podczas której proboszcz podał do wiadomości parafian statystykę na 2015 rok, przedstawił parafię w ujęciu statystycznym i omówił wykonane inwestycje i prace w ciągu całego roku. Ochrzczono 42 dzieci; do I Komunii przystapiło 44 dzieci; Sakrament Bierzmowania przyjęły 34 osoby; zawarto 14 ślubów; pogrzebów było 104. Rodzin katolickich, w tym żyjących w pojedynkę wg stanu na 15.102015 jest 3397 osób; wiernych (katolików) 7005 osób; zameldowanych (stan wg urzędu podatkowego na 31.12.2014) 9642. Prace wykonane w kościele: wykonanie, montaż stolarki aluminiowej i przeszklenia do kaplicy zewnętrznej oraz siłowników do otwierania okien; zakup kielicha i pateny (ze srebra i złota) dar rodziny; uzupełnianie cegieł klinkierowych i malowanie impregnatem (zakrystia górna); pranie żaluzji w zakrystii, dzwonnicy, kancelarii, na probostwie; wykonanie stolarki okiennej plastikowej w kancelarii i w domu katechetycznym; naprawa palnika pieca gazowego na probostwie; naprawa, piaskowanie i wymiana płyt granitowych na dziedzińcu górnym oraz przycinka iglaków i drzew iglastych.
22/12/2015 Wieczór konfesjonałów miał miejsce w dolnym kościele we wtorek 22 grudnia w godz. od 20:00 do 23:30; w tym czasie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu; ponadto, przed spowiedzią można było dla siebie poprosić o modlitwę wstawienniczą.
20/12/2015 Msza św. i spotkanie wigilijne dla osób w jesieni życia, samotnych i chorych odbyły się w niedzielę 20 grudnia o godz. 15:00. Podczas spotkania w auli domu parafialnego dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 41 przedstawiły zgromadzonym 'Góralskie Jasełka'.
25/10/2015 W dniu 25. października 2015 r., w całej Polsce, miało miejsce liczenie ilości uczestników niedzielnych Mszy św. i osób przystępujących do Komunii św. Oto dane liczbowe z naszej parafii: W parafii jest zameldowanych 9642 (dane z 12.2014 r.), natomiast osób związanych z parafią - ok. 7000 Uczestnicy wszystkich Mszy św. w tym dniu: kobiety - 1360, mężczyźni - 784; w sumie - 2144 (w 2014 r. - 2358) Przystęujący do Komunii Św.: kobiety - 802, mężczyźni - 394; w sumie - 1196 (w 2014 r. - 1178)
10/10/2015 Członkowie Żywego Różańca w sobotę 10 października pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Pielgrzymka rozpoczęła się porannym Różańcem w bazylice. Przedpołudniowej Mszy św. przewodniczył biskup senior Jana Wieczorek, a pielgrzymi modlili się między innymi o powstanie róż różańcowych przy kolejnych parafiach naszej diecezji. Po Eucharystii pielgrzymi wysłuchali konferencji ascetycznej oraz wzięli udział w nabożeństwie maryjnym.Członkinie Żywego Różańca z parafii licznie uczestniczyły w tej pielgrzymce.
03/10/2015 W sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach pielgrzymi - pracownicy i wolontariusze Caritas spotkali się w sobotę 3 października. Mszy św. przewodniczył bp Rudolf Pierskała z diecezji opolskiej, a koncelebrowali ją księża opiekujący się dziełem Caritas w poszczególnych parafiach i dekanatach. W homilii bp Pierskała przytoczył i wyjaśnił osiem błogosławieństw starszego człowieka. Docenił trud, jaki pracownicy i wolontariusze wkładają w opiekę i pomoc starszym, chorym i potrzebującym. Po Eucharystii koncert dla pielgrzymów wykonał zespół Soulmates, czyli 'Bratnie dusze'.
28/09/2015 Sanktuaria Podkarpacia (m. in. Dębowiec i Kalwaria Pacławska) pod takim hasłem w poniedziałek 28. września rozpoczęła się Pielgrzymka Parafialna, która trwała do soboty 03 października. W poniedziałek po Mszy św. o godz. 6 rano wyjazd na tereny południowo-wschodniej Polski. Przewodnikiem duchowym grupy był ks. proboszcz, natomiast pilotem p. Paweł. Pierwszy na naszej trasie był Sandomierz (podziemia miasta i spacer po mieście), miasto przepięknie usytuowane na nadwiślańskim wzgórzu, następnie Baranów Sandomierski z odbudowanym zamkiem wraz z parkiem. W drugim dniu pielgrzymi udali się do Dębowca, gdzie znajduje się Bazylika Matki Bożej Płaczącej z La Salette (przy ołtarzu Płaczącej Madonny uczestniczyli w Eucharystii, następnie na dróżkach rozważali różaniec). Potem przez Krosno dojazd do Dukli i Trzciany (pustelnia) miejsc czci św. Jana z Dukli. Trzeciego dnia zwiedzanie w Turzańsku prawosławnej cerkiwi łemkowskiej pw. św. Michała Archanioła, a w Komańczy miejsca internowania Prymasa Wyszyńskiego. W kolejnym dniu, po pobycie nad Jeziorem Solińskim (rejs statkiem, pobyt na zaporze, nawiedzenie kościoła Matki Bożej Łopieńskiej)wyjazd do miejscowości Myczkowce, gdzie wszyscy podziwiali ogród biblijny i park miniatur drewnianych kościołów i cerkwi, następnie właściwy cel pielgrzymowania Kalwaria Pacławska - Sanktuarium Chrystusa Ukrzyżowanego i MB Kalwaryjskiej. Przy obrazie Madonny z Kamienia Podolskiego uczestniczyli w Eucharystii i wieczornym apelu. Rano dnia piątego na dróżkach kalwaryjskich różaniec i Droga Krzyżowa. Następnie odkrywanie perły zamku w Krasiczynie, a w Przemyślu zwiedzanie katedry. W dniu powrotu do Gliwic, nawiedzenie Bazyliki Grobu Pańskiego w Przeworsku, potem Łańcut (zamek, wozownia i ogród pałacowy) i Leżajsk (kościół Matki Bożej Leżajskiej Pocieszenia). Pielgrzymi pełni duchowych przeżyć, choć troszkę zmęczeni wrócili wieczorem na Sikornik.
20/08/2015 Przez trzy dni sierpnia (20-22) pod hasłem 'Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię' odbyła się Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Wielu pątników wśród których byli parafianie z Sikornika wędrowało pielgrzymimi szlakiem.Trzydniową wędrówkę rozpoczęła Msza św. w gliwickiej katedrze, pod przewodnictwem biskupa Jana Kopca, który w kazaniu wyjaśnił znaczenie hasła przewodniego, dodal otuchy i zapewnił o modlitewnej łączności z pielgrzymami. Czas pielgrzymki wypełniała modlitwa. Uwieńczniem trudu była Msza św. na jasnogórskich błoniach, w której uczestniczyli ci, którzy dotarli pieszo i liczna grupa tych, którzy na miejsce przyjechali. Niepodzanką było to, że na pielgrzymów z Sikornika czekał na jasnogórskim wzgórzu proboszcz, ks. Bernard Mroncz.
16/08/2015 Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Sanktuarium Maryjnego w Piekarach Śl. odbyła się w niedzielę 16 sierpnia.
12/07/2015 Pielgrzymka Koła Przyjaciół Radia 'Maryja' i Telewizji 'Trwam' na Jasną Górę oraz sympatyków odbyła się w sobotę 12. lipca
10/07/2015 Przez dwa tygodnie lipca (10-25) 38 dzieci wypoczywało w Ośrodku Kolonijnym Bryza w Mrzeżynie na koloniach parafialnych. W tym czasie miały okazję kąpać się w morzu. Odbyły rejs statkiem Czerwony Szkwał i uczestniczyły w wycieczce do Wioski Hobbitów i do Wioski Wikingów. Ciekawa była wyprawa do parku linowego. Wieczorami były wspólne ogniska i dyskoteki. Każdego dnia ks. Artur Barnaś, opiekun odprawiał Mszę św. Pracownicy ośrodka zapewnili bardzo dobre warunki zakwaterowania, dobre wyżywienie, fachową opiekę pielęgniarki i wiele innych atrakcji.
27/06/2015 Msza św. z okazji 25. rocznicy sakramentu święceń ks. Jana Łojczyka była sprawowana w sobotę 27 czerwca o godz. 11:00.
13/06/2015 Parafialna pielgrzymka do sanktuarium w Łagiewnikach odbyła się w sobotę 13 czerwca.
05/06/2015 W piątek 5 czerwca (po Bożym Ciele) odbyła się wycieczka do Krakowa dla ministrantów i Marianek pod opieką ks. Sebastiana.
31/05/2015 'Śląskie Kołocze' można było zakupić przed kościołem; dochód przeznaczono na dożywianie dzieci będących pod opieką z Fundacji Betlehem Dom Chleba z Zabrza.
30/05/2015 Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza do sanktuarium w Rudach odbyła się w sobotę 30 maja.
30/05/2015 W sobotę 31 maja o godz. 9.30 odprawiona została Msza św. dla seniorów i chorych z udzieleniem indywidualnym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem 'lurdzkiego' a następnie wszystkich obecnych Proboszcz zaprosił na spotkanie i poczęstunek w domu parafialnym.
21/05/2015 Nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie było odprawione w naszym kościele w czwartek 21 maja o godz. 19:15
18/05/2015 Przez dwa wieczory 18 i 19 maja w naszym kościele odbywały się spotkania z Marią Vadią, ewangelizatorką i charyzmatyczką ze Stanów Zjednoczonych. Opowiadała o własnych doświadczeniach i tych, których poznała podczas licznych podróży po świecie i była świadkiem ich uzdrowienia.I przkonywała, że drogą do uzdrowienia jest uwielbienie. W spotkaniu, które zorganizowała Inicjatywa Missio, uczestniczyło ponad 550 osób. W czasie spotkania z grupą liderów, animatorów i modlących się wstawienniczo opowiadała o swoim posługiwaniu, o otwartości na prowadzenie Boga w przyprowadzaniu ludzi do Niego.
17/05/2015 W dniu 17. maja br. podczas Mszy św. sprawowanej o godzinie 9:00, 44. dzieci po raz pierwszy przyjęło Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Dziękujemy rodzicom, chrzestnym, babciom i dziadkom, ks. proboszczowi, ks. Sebastianowi i katechetkom, Paniom Marii i Irenie, za wszelki trud włożony w to dzieło. Dzieciom życzymy, aby często przystepując do Komunii Św., przy wsparciu otoczenia, współpracowały z łaską Bożą oraz dojrzewały do głębi życia słowem Bożym i w łasce Bożej.
16/05/2015 Pielgrzymka Grona dzieci Maryi i scholi parafialnej do sanktuarium w Rudach odbyła się w sobotę 16 maja.
16/05/2015 W sobotę 16 maja po raz kolejny dziewczęta z grona Dzieci Maryi pielgrzymowały do Pokornej Matki do Rud. Dziewczętom z naszej parafii towarzyszył opiekun ksiądz Sebastian. Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył biskup senior Jan Wieczorek. Na zakończenie Mszy zostały wyróżnione animatorki, które w szczególny sposób angażują się w swoich parafialnych wspólnotach. Dziewczęta odnowiły też swoje przyrzeczenia i odśpiewały hymn wspólnoty. W związku z tym, że rok 2015 jest rokiem życia konsekrowanego, gośćmi specjalnymi były siostry, które dały świadectwo i opowiedziały o życiu w zgromadzeniu zakonnym.
13/04/2015 Seminarium odnowy dla pogłębienia, odnowienia lub odzyskania żywej wiary w Jezusa Chrystusa odbywało się w poniedziałki od 13. kwietnia o godz. 19:15 w domu katechetycznym.
11/04/2015 W sobotę 11 kwietnia o godz. 9.30 sprawowana była Eucharystia w intencji osób w jesieni życia i chorych a następnie odbyło się spotkanie towarzyskie w domu parafialnym.
10/04/2015 W kolejne piątki po Wielkanocy tj. 10, 17 i 24 kwietnia w naszej parafii odprawiane były Nabożeństwa Drogi Światła 'Via Lucis'. Głównym celem tych nabożeństw było podkreślenie znaczenia czasu wielkanocnego w Kościele. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest dla chrześcijan kluczowym wydarzeniem w przeżywaniu wiary, jednak brakuje rozważania tej tematyki poza liturgią.
31/03/2015 'Wieczór konfesjonałów' odbył się we wtorek 31 marca od godz. 20:00 do 23:30; była okazja do spowiedzi w tzw. konfesjonale otwartym; cały czas trwała adoracja Najświętszego Sakramentu i była możliwość poproszenia przed spowiedzią o modlitwę wstawienniczą.
27/03/2015 Droga Krzyżowa, która podążała Aleją Sikornik odbyła się w piątek 27 marca o godz. 19:15.
17/03/2015 W ramach rekolekcji wielkopostnych Parafianie w jesieni życia i chorzy zaproszeni zostali do uczestnictwa we Mszy św., która była sprawowana we wtorek o godz. 15:00.
17/03/2015 We wtorek, 17. marca w kościele na Trynku o godz. 18:00 była sprawowana Msza św. połączona z udzielaniem Sakramentu Bierzmowania. Ks. Infułat Konrad Kołodziej udzielił go młodzieży i dorosłym z parafii na Trynku i naszej. Sakrament ten przyjęły 33 osoby z naszej parafii.
15/03/2015 Rekolekcje wielkopostne odbyły sie w dniach 15 do 18 marca. Przewodniczył o. Andrzej Łabuda (Redemptorysta)
12/03/2015 Nabożeństwo modlitwy wstawienniczej o uzdrowienie odbyło się w czwartek o godz. 19:15 (w dolnym kościele).
08/02/2015 Ks. Jan Kaczkowski niedzielę 8 lutego gościł w naszej parafii i wygłosił kazanie z okazji Światowego Dnia Chorego ; była okazja, aby przed kościołem wesprzeć finansowo hospicjum w Pucku, które prowadzi ks. Jan.
31/01/2015 W nocy z 31 stycznia na 1 lutego, ministranci i marianki z naszej parafii uczestniczyli w spotkaniu, które miało charakter nocy filmowej. Był to czas nadrobienia zaległości filmowych i spotkania z przyjaciółmi. W przerwie był czas na smaczą pizzę. Na maraton filmowy składały się różnorodne filmy. Projekcje odbywały się w dwóch grupach. Większość uczestników dotrwała do końca. Był to sposób na rozpoczęcie ferii zimowych. Organizatorami byli: ks. Artur, moderatorka Dzieci Maryi i animatorzy LSO.
25/01/2015 Jasełka i spotkanie kolędowe dla parafian odbyły się w niedzielę 25 stycznia o godz. 17:00 w domu katechetycznym.
25/01/2015 W niedzielę 25 stycznia proboszcz, ks. Bernard Mroncz dokonał podsumowania tegorocznej kolędy. Kapłani gościli w 2657 mieszkaniach (o 12 mieszkań mniej niż w roku ubiegłym). Stanowi to około 55 % wszystkich mieszkań istniejących w naszej parafii (są też mieszkania niezamieszkałe).
18/01/2015 Spotkanie kolędowe dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św. oraz lektorek i lektorów dorosłych wraz z rodzinami odbyło się w niedzielę 18 stycznia o godz. 16:30 w domu katechetycznym.