Chór Parafialny

Dyrygent chóru: Żaak Adam

Opiekun: ks. proboszcz; tel: 32  232 58 38 w. 2;  32  330 38 48

Próby - w każdy czwartek - 19:15 w domu prafialnym w sali nr 2 na piętrze (podczas pandemii - w auli).

Ilość: 15. chórzystów (stan na 02.2024.)

Człowiek zawsze chwalił Boga pieśnią. Religijne uniesienie i chęć uwielbienia Boga, miłość i wdzięczność pobudzają nas do śpiewania. Nie powinniśmy w sobie zamykać świata naszych najpiękniejszych myśli i najwznioślejszych uczuć. Powinniśmy je uzewnętrzniać. Dopiero przez śpiew dzielimy się z innymi tym, co najgłębiej odczuwamy. Pieśń podnosi, zapala, zdobywa. Kto śpiewa, ten dwa razy się modli.
W kościele panować powinien głos. Głos kapłana, głos chóru, głos ludu.
Chór przy naszej parafii powstał w marcu 2017 r. Od samego początku dyrygentem chóru jest Adam Żaak. W początkowym okresie udało się skupić wokół siebie grupę w liczbie ok. 20 osób, pragnących wychwalać swym śpiewem Pana Boga. Śpiew jest czynnikiem integrującym, który ze zbiorowiska niejednokrotnie obcych sobie ludzi tworzy wspólnotę. Dlatego tez chór jest miejscem spotkań wielu bardzo interesujących ludzi, nawiązywania przyjaźni. Kto tu trafia, poddaje się niemal rodzinnej atmosferze jaka panuje wśród chórzystów.
Początki jak zwykle były trudne. Prawie wszyscy zaczynali bez jakiegokolwiek przygotowania muzycznego i wokalnego. Nasz wspaniały dyrygent, w stosunkowo krótkim czasie zdołał nauczyć podstawowych zasad. Zaczynało się od prostego programu i drobnymi kroczkami czyniono coraz większe postępy. Nadszedł czas, że chór zaczął przygotowywać bardziej ambitny program i w momencie, gdy był prawie gotowy do publicznej prezentacji, wybuchła pandemia COVID-19.
Na skutek rygorów sanitarnych, jak również zrozumiałych obaw, w próbach zaczęło uczestniczyć znacznie mniej osób. Były również kilkumiesięczne okresy zawieszenia prób. Pociągnęło to za sobą konieczność uproszczenia programu. W obecnej chwili w próbach chóru uczestniczy ok. 15 osób.
Chór przy naszej parafii współpracuje z zaprzyjaźnionym chórem „MISERICORDIA” działającym przy parafii Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.
Swoje święto chór obchodzi 22. listopada, w dniu św. Cecylii, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych.
Niech każdy, kto lubi śpiewać, czuje się zaproszony do grona osób śpiewem chwalących Boga. Próby odbywają się w domu parafialnym w sali nr 2 na piętrze,  w czwartki o godz. 19:15.
Serdecznie zapraszamy.