Pandemia: zmiany – przypomnienie

W górnej świątyni równocześnie aktualnie (od 27. czerwca) może przebywać około 75% osób wszystkich miejsc, nie wliczając w tę liczbę osób zaszczepionych (czyli ok. 650 osób). Zachowujemy nadal bezpieczny dystans i nosimy maseczki wewnątrz pomieszczeń – także w drodze do i od Komunii Św. Płyn do dezynfekcji rąk znajduje się na stoliku przy środkowej bramie kościoła. Biskup Gliwicki odwołuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej lub świątecznej (więcej poniżej).

Następuje odwołanie także szeregu innych rozporządzeń obowiązujących w czasie pandemii; między innymi: woda święcona będzie w kropielnicy przy wejściu do kościoła, nadzwyczajni szafarze rozdzielania Komunii św. wracają do posługi naszych chorych w domach, parafian będziemy odwiedzać z posługą sakramentalną.

Zasadniczo ciągle we wnętrzu nosimy maskę zakrywającą nos i usta; nosimy ją bezwględnie w bramie świątyni, wchodząc i wychodząc z niej, idąc do i wracając od Komunii Św. Natomiast, jeżeli ktoś ma duże trudności z oddychaniem podczas trwania Mszy św., a wokół niego blisko nikt nie siedzi w ławce, to można lekko maskę zsunąć (np. z nosa).

W niedziele Komunia Św. do ust jest podawana tylko w środkowej procesji, a w dni powszednie wzdłuż prezbiterium - najpierw osobom na dłoń, pod koniec trwania Komunii - podawana do ust.

Przyjęcie Komunii św. na dłoń (zobacz, jak to prawidłowo czynić): https://www.youtube.com/watch?v=AkxsKesRr3Y

Zachęcamy do intensywnej modlitwy zanoszonej do Boga o ustanie pandemii koronawirusa oraz w intencji chorych i ich opiekunów; za służby medyczne, sanitarne, ... . Wzór modlitwy - w oddzielnym w news'ie na tej, stronie głównej.

Biskup Gliwicki odwołuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej lub świątecznej. Jednocześnie przypomina, że osoby, które z ważnej przyczyny – w konkretnej jednostkowej sytuacji (np. choroba, opieka nad chorą osobą lub dzieckiem itp.) – nie są w stanie wziąć udziału w niedzielnej lub świątecznej Mszy Świętej z przyczyn fizycznych (tzw. absolutna niezdolność, np. dolegliwości zdrowotne związane z zaawansowanym wiekiem) lub moralnych (tzw. moralna niezdolność, np. poważny lęk przed zarażeniem SARS-CoV-2), są z natury rzeczy wolne od tego obowiązku, dopóki trwa owa ważna przyczyna lub wspomniana konkretna jednostkowa sytuacja.

Przypominamy, iż osoby, które podczas pandemii uznały w swoim sumieniu, że popełniły grzech ciężki, a nie miały możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty, gdy wtedy wzbudziły w sercu żal doskonały (czyli kierując się miłością do Boga) i przystąpiły do Komunii św.duchowo albo realnie, to obecnie będąc w światyni, przed przystąpieniem do Komunii Św. powinny one najpierw przystąpić do spowiedzi w konfesjonale.